ChatGPT בעולם ההשקעות

אני אפתח ואומר שאני לא טכנולוג גדול. אני בטוח שיש קוראים שיוכלו להאיר את עיני, בין אם בהשקעות ובין אם בשימוש לChat GPT בעולמות האליזה וההשקעות או בכלל. אני כן יכול לומר שהצ'אט פתח לי כמה צ'אקרות. זה פתח לי תיאבון להרבה נושאים, בעיקר קוד, דבר שנרתעתי ממנו במשך שנים.

כמנהל השקעות שעוסק רבות באנליזה של נתונים כמותיים או dummy variables אני מוצא שככל שמלאכת האיסוף ועיבוד הנתונים מתקצרת, כך הפריון שלי ביצירה של המלצה או פעולת השקעה עולה פלאים. אני אומר בגאון, מרגע שהצ'אט נכנס לחיי הפריון שלי התרומם פלאים.

נתחיל מההתחלה:

מהפכת הבינה המלאכותית מונעת באופן משמעותי על ידי התקדמות השימוש ברשתות נוירונים, אלגוריתמי Deep Learning, ו- reinforcement learning. אלגוריתמים אלו יכולים לתת מענה למשימות למידת מכונה מורכבות ביותר כמו סיווג תמונות, זיהוי פנים, זיהוי דיבור ועיבוד שפה טבעית.

משימות אלו מאופיינות בחוסר ליניאריות ושימוש בנתוני קלט בהיקף גדול מאוד.

רשתות נוירונים, הוא סוג אחד של אלגוריתם שהוחל בהצלחה על מגוון משימות מורכבות עם אינטרקציות לא ליניאריות בין משתנים עצמאיים למשתנים תלויים.

בדוגמה הבאה נדגים את סוג הבעיות שאותן פותרת רגרסיה ליניארית:

מודל רשתות נוירונים הוא מורכב יותר שבו צמתים בשכבה החבויה של המודל מוציאים קשר לא ליניארי עם הפלט.

אז הגיע הצ'אט

היישום Chat GPT הוא צ'אט בוט שפותח על ידי חברת OpenAI, והוא מודל בינה מלאכותית שמשתמש בטכניקות למידת מכונה כדי ליצור טקסט דמוי אדם.

ראשי התיבות GPT, הן Generative Pre – Training Transformer.

 • המונח Generate – המודל יכול ליצור.
 • המונח Pre Training – השלב הראשוני של אימון המודל, כאשר המודל יכול ליצור פלט, כמו משפט נניח, בו הוא לומד לחזות את המילה הבאה במשפט.
 • המונח Transformer – קרי עושה עבודת טרנספורמציה, העברה, כמו סוג של שנאי, העושה שימוש ברשתות נוירונים, המאפשרת למודל להתמודד עם תלות ארוכת טווח בטקסט.

הצ'אט יכול להיות למשתמש כלי עזר באנליזה.

אני באופן אישי משתמש ב Chat GPT4 בגרסת תשלום. נכון לכתיבת שורות אלה מחיר השירות הוא 20 דולרים בחודש.

אלו הם ההבדלים של Chat GPT4 מהגרסה החינמית:

 • הצ'אט בגרסתו החינמית מאפשר גישה למידע עד לאוקטובר 2021, בעוד של ChatGPT4 יש גישה רציפה לאינטרנט.
 • ב ChatGPT4 ניתן להשתמש בתוספים, פלאגינים. כמו ניתוח וידאו, ניתוח PDF, תוספים הקשורים בשוק ההון כמו מחירי מניות או תמלול שיחות ועידה ועוד. הפלאגינים מרחיבים לצ'אט אל היכולות שלו.
 • גרסת ChatGPT4 היא מהירה יותר ולוגית יותר ויכולה להתמודד עם פרומפטים (הנחיות) מורכבות יותר.
 • בשימוש בגרסת התשלום יש למשתמש קדימות בשעות עומס על המערכת.

אנליסטים שמנתחים מניות יכולים להגיע למניות שלהן בדרכים רבות. אני מעלה פה על הכתב מספר פרומפטים אפשריים בהם ניתן לעשות שימוש כשמנתחים מניה. בניסוח המטלה, חשוב שהיא תהיה ברורה וממוקדת. לעתים, חשוב גם להיות ספציפיים מאוד בבקשה.

איתור רעיונות השקעה:

נניח וזיהיתם רעיון מאקרו כלכלי, שבעקבותיו תרצו לפתח רעיון השקעה. נניח, בשבועות האחרונים מתקיימת הרחבה מוניטרית לצד הרחבה פיסקאלית בסין. ניסינו לחפש חברות אמריקאיות שמייצאות מתכות מארצות הברית לסין.

 • "Conduct list of 5 public US metals companies who export from US to China"

סקירה כללית על עסקי התאגיד:

 • "Explain the Business model of Company X"
 • "Conduct SWOT analysis for company X"
 • "list 10 competitors of company X"
 • "list the main risks to an investment in company X"

סקירה על התעשיה:

 • "Conduct 5-10 paragraphs of Industry Analysis for Metals and Mining exploration in United States".

ניתוח ממשל תאגידי:

 • "Explain the board Structure of company X: age, tenor, education, experience, compensation and relationships."
 • "list potential risks of the current governance"
 • "list social / environmental/ governance scandals for company X since Year 20XX"

לצורך סיכום של טקסט כלשהו:

Summarize (copy PDF link)

כעת נבחן כמה מהפרומפטים הללו:

לבקשתי, הצ'אט הכין רשימה של 5 חברות ממגזר המתכות בארצות הברית אשר מוכרות מתוצרתן לסין.

כעת נתמקד בחברת Freeport-McMoRan:

ניתן כמובן לבקש מהצ'אט למנות את המקורות מהם הוא שואה את המידע על ידי הפרומפט:

"List your Sources"

סקירה על התעשיה:

השוואה בין מתחרות עם התוסף Public:

ביקשתי ליצור השוואה בין המתחרות של חברת Leonardo DRS. לפי שניתן לראות, יש השוואה נחמדה לחברות בטחוניות אחרות. אך לא בהכרח כולן מייצרות רדארים טקטיים כמגזר פעילות עיקרי כפי שעושה ליאונרדו.

הChatGPT יכול לבצע באופן חלקי הוראות מורכבות יותר כגון כתיבת פונקציות באקסל או בפייתון. התוצאות עשויות להיות הנחיות ולא בהכרח תוצר מוגמר. ככל שהבקשה מורכבת יותר, וככל שנדרשת הנחיה מפורטת יותר, כך הצ'אט עשוי להניב תוצאה לא מוגמרת. האתגר הוא לגרום לצ'אט לספק תוצר קרוב ככל האפשר לתוצאה הרצויה.

התחלתי מבקשה פשוטה, של הורדת סדרת זמן של הכנסות רבעוניות חברת D.R Horton משנת 2013 לשנת 2013. במקרה זה, התוצאה הוכתרה בהצלחה.

אך כעת ביקשתי מהצ'אט לבצע טרנספורמציה של נתוני ההכנסות ללוגריתם טבעי Log כדי להימנע מאוטוקורלציה של שגיאות, ולבצע רגרסיה על סדרת הזמן. כאן כבר קיבלתי הנחיות לפייתון בלי לקבל את התוצאה המוגמרת. אני מוכרח לומר שזה לא רע בכלל. אמנם מדובר בפונקציה פשוטה מאוד. אך למי שעושה את צעדיו הראשונים בשוק ההון זה בהחלט מספק את הסחורה.

כעת כבר ביקשתי מהצ'אט בקשה נוספת. לצורך חיזוי תשואות או קביעת שיעורי היוון, אני אוהב לשתמש בחמשת הגורמים של יוג'ין פאמה וקנת' פרנץ'. יש להם אתר עם מסדי נתונים נאים, שניתן לבצע רגרסיה בעזרתם על המניות אותן אנו בוחרים.

להלן התוצאות של הגורמים מתוך האתר:

ביקשתי מהצ'אט לסייע לי בכתיבת פונקציה שתאפשר את הורדת הנתונים מהאתר. שימו לב להנחיה מורכבת באופן יחסי.

write python function to drive quant equity investment strategy.

#1) download factor data from ken french: download zip file, unzip, read csv into Pandas DataFrame.

לסיכומו של עניין, לבינתיים:

כתוספת לכישורים אישיים של אנליסט או משקיע, ChatGPT מתפקד בצורה מניחה את הדעת. הצ'אט הוא לא קוסם. אנחנו עשויים להתקל בפרטים חסרים, במיוחד בחברות שפחות מכוסות על ידי אנליסטים או חברות בשווקים שאינם ארה"ב. כאשר השאילתה אינה דורשת הנמקה, הקשר, סובייקטיביות או חישוב, הצ'אט יכול לתפקד נהדר.

אני סבור שלניתוח היבטי ממשל תאגידי לצ'אט יש פוטנציאל רב, אם כי זה נמצא עדיין בחיתולים. כיום, הוא כלי לחלוטין לא שלם בתחום זה.

הצ'אט מצטיין בסיכום מהיר ומדוייק של שיחות ועידה, מסיבות עיתונאים (כמו החלטת הריבית למשל) מה שאמור לפנות לנו זמן למשימות אחרות. היום למשל הצלחתי ללמוד את כל מסיבת העיתונאים של הפד יחד עם שאלות העיתונאים ב-10 דקות בלבד.

בנוגע לניתוח כמותי, אני מוצא שהצ'אט עדיין חסר, אבל הוא מספק הנחיות די ברורות ליישום הנדרש באקסל או בפייתון. במידה ואתם יודעים לפרט במדוייק את מה שאתם צריכים, הצ'אט יכול לתת פתרונות נפלאים.

אני מקווה לכתוב פוסט דומה שנית בעוד מספר חודשים עם תובנות נוספות.

בינתיים, אני מעודד אתכם לנצל את הכלי הזה כעזר בתהליך הניתוח ובתהליכי קבלת החלטות השקעה.

כתבות נוספות שיענינו אותך

דילוג לתוכן